انواع روتختی / روتختی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

این روتختی یک نفره و 4 تکه شامل لحاف، روبالشی، روتشکی و کاور کوسن است. قیمت مناسب تری نسبت به کاور به صورت جداگانه دارد. بخش عمده ای از روتختیهای وارداتی و روتختیهای ترک به صورت کاور عرضه می شوند. از دیگر محصولات روتختی ترک میتوان به روتختی نوزاد ترک اشاره نمود که از پارچه های الیاف طبیعی ارگانیک مانند پنبه و بامبو تشکیل شده است که از لطافت ، نرمی و ضد حساسیت برخوردار میباشد و بر روی این پارچه ها طرح های شیک ازجمله انیمیشن های محبوب کودکان ، چاپ و عرضه میشوند. روتختی ما در طول شب و در هنگام خواب مستقیماً با پوست بدنمان تماس دارد و اگر جنس پارچه مصرف شده در آن مرغوب نباشد و از استاندارد و بهداشت کافی برخوردار نباشد ممکن است ایجاد حساسیت نماید و در دراز مدت منجر به بیماری های پوستی گردد. خاک این منطقه از جنس رس بسیار مرغوب بوده که برای ساخت سفال با طرحهایی الهام گرفته از طبیعت و نقوش هندسی، از آن استفاده میگردد و برای ساخت لعاب از موادی همچون قلیا، سنگ سفید، شیشه، سرب پخته، لاجورد و…

طرحها و نقوش این سفالها کاملا هندسی و شبیه به نقوش سفالهای ماقبل تاریخ و آغاز دوره تاریخی است. پیشینه تاریخی شهر تبریز در فرشبافی به زمان صفویان برمیگردد که با توجه به انتخاب تبریز برای پایتخت صفویان و توجه شاهان این دوره به فرهنگ و هنر، کارگاههای قالیبافی زیادی در تبریز دایر گشت. روتختی ها دارای رنگ بندی و طرح های متنوعی هستند که با توجه به هارمونی و دکوراسیون اتاق خواب ( رنگ پرده , دیوار, کاغذ دیواری, کف ) میتوانید روتختی مورد دلخواه خود را از خواب شاپ تهیه و سفارش دهید. که در صورت آشنایی با آن میتوانید به مقدار زیادی در هزینههای خود صرفهجویی کنید. برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. این شهر که در استان کرمان قرار دارد در سال 1396 به عنوان شهر جهانی گلیم ثبت شد. بافت زیلو در مبید سابقهای تاریخی دارد و از آن به عنوان فرش و پوششی برای کف خانهها و اماکن مذهبی استفاده میکردند. فرش تبریز یکی از نفیسترین قالیهای ایران و دنیا است که در بافت آن از طرحهایی همچون طرح مستوفی، اسلیمی لچک ترنج، گلدانی، میناخانی، طرح درختی و… استفاده میشود. تبریز در سال 1394 به عنوان شهر جهانی فرش به ثبت رسید.

شهر آباده که در استان فارس قرار دارد در سال 1397 به عنوان شهر جهانی منبت در فهرست جهانی شهرهای صنایع دستی ثبت شد. این شهر در سال 1397 به عنوان شهر جهانی زیلو ثبت شد. اصفهان، مهد صنایع دستی ایران و یکی از مشهورترین شهرهای جهانی صنایع دستی، به عنوان اولین شهر ایرانی ثبت شده در فهرست جهانی شهرهای صنایع دستی در سال 1395 است که بیش از 130 نوع صنایع دستی و رشته مختلف آن مانند میناکاری، فیروزهکوبی، زریبافی، مخملبافی، سماورسازی، قلمکاری، سفالگری، منبتکاری و… کلاش، گیوه محلی یا همان کفش مختص استان کردستان است که قدمتی بیش از 1000 سال دارد و بهصورت دستی با مواد طبیعی و بدون استفاده از هرگونه مواد صنعتی و آلاینده تولید میشود. روتختیها حتی بیش از فرشی که استفاده خواهید کرد، خودنمایی میکنند. روتختیهای سفید کیفیت تمیزی و مرتبی خاصی دارند که باعث میشود حتی زمانی که اندکی نامرتب و چین خورده باشند جلوه ای فاخر داشته باشند. وجود این شهرها و روستاها برای توسعه گردشگری منطقه خودشان و حتی کشورشان بسیار حائز اهمیت است و میتوانند میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیاری در طول سال باشند. ثبت جهانی شهرها و روستاهایی که دارای صنایع دستی خاص و منحصربهفردی بوده و از فرهنگ غنی برخوردار هستند، باعث میشوند که این شهرها و روستاها بیشتر و بهتر دیده شوند و پتانسیلها و ظرفیتهای آنها به بهترین شکل معرفی گردند.

از این رو ثبت شهرها و روستاهای صنایع دستی برای توسعه گردشگری و اقتصاد مهم و ارزشمند محسوب میشود. هنر پارچهبافی سنتی یا همان توبافی قدمتی دیرینه در خراشاد که یکی از روستاهای بیرجند و خراسان جنوبی است، دارد. نکته: همان طور که می توان حدس زد، پارچه های طبیعی، قیمت وکیفیت بالاتری نسبت انواع مصنوعی دارند. به طور کلی روتختی هایی که در بازار وجود دارند، از الیاف طبیعی، الیاف مصنوعی یا ترکیبی از این دو الیاف تولید می شوند. میتوان آنها را با موادی مانند پر و الیاف پر کرد. همچنین بهتر است روتختی های دارای طرح شلوغ را انتخاب نکنید زیرا فضا را کوچکتر نشان می دهند. اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که نسبت به پشم و پلی استر یا بقیه مواد شیمیایی آلرژی دارید هنگام خرید این نکته را توجه نمایید زیرا هرکدام از ما روزانه حداقل ۵ الی 9 ساعت را در تختخواب میگذارنیم. اتاق خواب محل آرامش و استراحت افراد است، چیدمان آن اگر به درستی انجام شود قطعا محبوبترین محل در یک خانه است. در هر صورت انتخاب رنگ های شاد و ملایم، باعث آرامش بیشتری در فضا می شود.

دیدگاهتان را بنویسید